Čo je to kúpacie jazierko?
Existuje jednoduchá i zložitá odpoveď. Jednoduchá je, že je to jazierko, v ktorom sa môžete kúpať. To je akákoľvek vodná plocha, v ktorej nie sú sinice. Dnes ale od kúpania očakávame určité štandardy kvality vody a prístupu do nej, takže keď hovoríme o kúpacom jazierku, myslíme zvyčajne jazierko, ktoré spĺňa nasledujúce podmienky. Samozrejme, viaceré z týchto podmienok je možné obísť, závisí len na vašom štandarde.
- Voda je počas kúpacej sezóny čistá a priehľadná
- Organický materiál dopadajúci na hladinu je neustále odoberaný skimmerom
- Kal je neustále odoberaný dnovým saním
- Voda je filtrovaná mechanicky aj biologicky, aby sa zabránilo množeniu rias a hlavne siníc
- Jazierko je vysávané min. 1x ročne, ideálne častejšie
- Kúpacia zóna je kolmá (alebo takmer kolmá) a spevnená (drevo, betón, kameň)
- Do hlbokej zóny a z nej existuje pohodlný a bezpečný prístup (ideálne viacero - mólo, rebrík, schody, nášlapy, plytký breh)


Materiály pri konštrukcii kúpacieho jazierka
- EPDM - používame ekologickú, odolnú a trvácnu hydroizoláciu (guma, syntetický kaučuk). Na rozdiel od lacného a často používaného PVC je EPDM aj chemicky stabilná, takže ani po rokoch neuvoľňuje do vody ani ovzdušia žiadne zmäkčovadlá a pod.
- Kameň - používame podľa možnosti lokálny kameň podľa miesta realizácie. Neexistuje príliš veľký kameň do jazierka. Kameň používame či už ako dekoračný solitér, alebo na modelovanie prírodných okrajov, prípadne ako prvok vodopádu či vyvieračky.
- Štrk - riečny štrk používame vďaka jeho tvaru do filstračných a rastlinných zón.
- Drevo - veľmi radi spevňujeme kúpaciu zónu trámami z červeného smreka, ktoré vydržia ponorené vo vode desaťročia. Červený smrek väčšinou používame aj na tvorbu mól a iných prvkov ktoré sú úplne nad, alebo úplne pod vodou. Na prechod spod hladiny nad hladinu používame dub, v niektorých prípadoch agát.
- Betón - keď je to potrebné, využívame vodeodolný betón na ukotvenie nosných prvkov, schodov do jazierka a pod.